2017 - Guillaume de Louvencourt Poniatowski

Guillaume de Louvencourt Poniatowski
Przejdź do treści

2017

Foto Galeria
Bethune 2017
11  listopada 2017 roku Guillaume de  Louvencourt Poniatowski przybył do  miasta Bethune na północy Francji,  aby zainaugurować pierwszą polską  wystawę w której uczestniczyli Olivier  Gacquerre - Burmistrz Bethune,  Karolina Smaga, Wicekonsul RP, Henri  Dudziński, Konsul Honorowy Polski w  Pólnocnej Francji, MP Marguerite  Deprez-Audebert, były Minister  Jacques Mellick, Zastępca -profet Nicolas  Honore i kilku członków rady  miejskiej.
Gdańsk-Gdynia-Sopot 2017
Hrabia Guillaume de Louvencourt  Poniatowski podczas swojego pobytu w Polsce w dniach od 4-6 października  zawitał do Domu Pomocy Społecznej w Gdyni oraz dwiedził Zespół Szkół  Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni. Zaprezentował film pt "Kazimierz  Poniatowski i jego potomstwo" oraz rozmawiał z uczniami klas  dwujęzycznych z językiem francuskim.
Podczas  uroczystości w Gdańsku na zaspiańskim cmentarzu ofiar hitleryzmu  Guillaume de Louvencourt złożył hołd Obrońcom Poczty Polskiej w Gdańsku,  w rocznicę ich rozstrzelania - którzy bronili placówki 1.09.1939.
Uczestniczył  w koncercie charytatywnym zorganizowanym przez społeczność ZSO nr 2 w  Gdyni na rzecz uczennicy chorej na białaczkę oraz absolwenta chorego na  nieoperacyjny nowotwór. Wziął udział w aukcji na rzecz chorych aby pomóc  w ich leczeniu.
Hrabia  spotkał się z dyrekcją Instytutu Filologii Romańskiej na Uniwersytecie  Gdańskim. Spotkał się z uczniami 2LO w Gdańsku oraz odwiedził groby na  francuskim cmentarzu wojskowym w Gdańsku.
Katowice 2017
2  października 2017 roku hrabia Guillaume de  Louvencourt Poniatowski  odwiedził IV LO im. gen. Stanisława Maczka w  Katowicach. Podczas  spotkania uczniowie oglądali film o rodzinie  Poniatowskich oraz mieli  szansę rozmowy z hrabią na temat jego korzeni i  nie tylko. Hrabia  podzielił się informacjami o swojej działalności  charytatywnej oraz  opowiadał o przywiązaniu do Polski, Polaków.  Największe emocje jednak  towarzyszyły nam w chwilach, gdy hrabia  wspominał swojego wuja, który  walczył u boku generała Stanisława Maczka i  zginął na froncie w 1944  roku. Spotkanie z niezwykłym gościem na długo  pozostanie w naszej  pamięci.
Breda 2017
Hrabia   Guillaume de Louvencourt Poniatowski 23 września 2017 roku przebywał w   Szkole Polonijnej im. gen. St. Maczka w Brabancji Północnej z siedzibą  w  Bredzie.

Chênee/Liège, Belgia 2017
Szlachetni potomkowie
w Salonie Polskiej Kultury

W piątek 22 września br. Salon Polskiej Kultury (Chênee/Liège, Belgia) przyjmował potomka ostatniego króla Polski, hrabiego Guillaume de Louvencourt.. Przygotowania do imprezy trwały sporych kilka miesięcy, trzeba było uzgodnić sprawy techniczne, wydrukować afisze, rozesłać zaproszenia. O wydarzeniu poinformowaliśmy m.in. Prezydenta Polski, Ambasadę RP w Brukseli. Gość przyjechał do Belgii samochodem z  francuskiego miasta Poitiers, odległego od Liège o ponad 700 km.
Tego wieczoru w Salonie zebrali się Polonusi z Walonii i Flandrii oraz chętnie wizytujący nasze kulturalne imprezy Belgowie. Ambasada przysłała gratulacje i życzenia  udanego popołudnia.  
Głównym punktem spotkania był film w języku polskim i francuskim pod tytułem: ‘Kazimierz Poniatowski, starszy brat ostatniego króla Polski i jego potomkowie’. Trzeba wiedzieć, że Guillaume de Louvencourt  pochodzi   właśnie z tej linii rodowej Poniatowskich. Z jakimż honorem i szacunkiem a jednocześnie niezwyklą prostotą hrabia de Louvencourt lub zwyczajnie Guillaume (jak przy powitaniu zasugerował, by do niego się zwracać),  opowiadał o dziejach swych historycznych przodków i też tych  bliższych,  jak dziadkowie. Mówił o umiłowaniu Polski, które zaszczepiła  mu jako  dziecku wieloletnia opiekunka Maria. To właśnie Marii mały  Guillaume dał  słowo, że o Polsce nie zapomni. Po latach pierwsze  odwiedziny Ojczyzny  odbyły się właśnie na grobie Marii.
Obecnie, jadąc do Liège, hrabia wstąpił do belgijskiego opactwa Rochefort, by zawitać na chwilę do kuzyna mnicha - Jean-François de Louvencourt, który przysłał dla czytelników Salonu swoją książkę w języku polskim   ‘Rekolekcje fatimskie’.
Kolejną niespodzianką rodzinną Guillaume stało się pierwsze spotkanie na żywo - ale już w lokalach naszego Salonu - z innym kuzynem, tym razem artystą piosenkarzem mieszkającym w belgijskim mieście Mons: Serge’em Mohimont o pseudonimie Czarto, ponieważ… Serge jest potomkiem słynnej rodziny Czartoryskich.

Po filmie rozmowy toczyły się po polsku i francusku, pytaniom nie było końca, interesowano się dziejami rodziny Poniatowskich, Biblioteką Polską w Paryżu w której dziadek Guillaume, książę André Poniatowski, był dyrektorem. Hrabia z zaskakującą szczerością opowiadał o blaskach i cieniach swej codzienności. Wszyscy zebrani koniecznie chcieli mieć osobistą fotografię ze szlachetnymi potomkami, kuzynowie z kurtuazją i uśmiechem stawali do każdego zdjęcia.

Wieczór niezwykle przypadł do gustu hrabiemu, więc postanowił sprezentować  wszystkie egzemplarze swej książki ‘Des princes dans l’Aisne’  (‘Książęta  w Aisne') i skrupulatnie pochylał się nad każdą dedykacją.  Ten tytuł  mamy oczywiście w zbiorach biblioteki Salonu, jest do  wypożyczenia, jak  też inny prezent Gościa, album rysunkowy ‘Les Lions  de Maczek’ (‘Lwy  Maczka’) autorstwa Zytka-Baud-Rypert, naświetlający w  języku francuskim  dzieje walk Generała Maczka.
W księdze honorowej Salonu Polskiej Kultury Guillaume de Louvencourt  napisał po francusku: ‘Bardzo dziękuję za miłe przyjęcie, spędziliśmy wspólnie wspaniały wieczór. Niech żyje Polska !’
Nazajutrz, po noclegu w pokojach Salonu i śniadaniu po polsku – z jajecznicą i kiełbasą – nasz wielki a jednocześnie skromny Gość odjechał do holenderskiej Bredy.

‘…   Tego wieczora mieliśmy wrażenie być wyróźnionymi obcowaniem z bliska i na zywo z arystokracją z Francji i Belgii, z tak znanych  historycznie  polskich rodów. Jeszcze raz dziękuję za niespotykaną  inicjatywę‘ -  napisała Elżbieta Dedek, światowej sławy pianistka  mieszkająca w Liège.
                                                                     
                                                                                                                                       Leokadia Komaiszko

Na zdjęciach: Dwaj szlachetni potomkowie w Salonie Polskiej Kultury; migawki z imprezy.
Fotografie: Stowarzyszenie Salon Polskiej Kultury

Pierwodruk  materiału: Czasopismo ‘Listy z daleka’, Nr 113/2017
Saint Omer 2017
W sobotę 9 września br., we  francuskim muzeum La Coupole odbyła się impreza pt.: " La Coupole w  barwach Polski", a zorganizowało ją stowarzyszenie Moja Polska przy  współpracy z muzeum (http://www.lacoupole-france.com)
Otwarcia  dokonano w obecności p. Huberta Czerniuka, konsula generalnego Ambasady  RP w Paryżu i protektora stowarzyszenia - hrabiego Guillaume de  Louvencourt, wnuka André Poniatowskiego.
Tegoż  dnia wieczorem wyświetlono w muzeum dokumentalny film « Sylwester », byla to premiera we Francji, której asystowali twórca filmu Bart Verstockt oraz współrealizator hrabia Guiilaume de Louvencourt.
FR
Le Samedi 9 Septembre 2017 au musée de la Coupole en France
a eu lieu l'inauguration d'un événement appelé
"La Coupole aux couleurs de la Pologne" organisé par l'association Moja Polska
en collaboration avec le musée de La Coupole (http://www.lacoupole-france.com )
L'inauguration  s'est faite le matin avec la présence du Consul Général à L'ambassade de Pologne à Paris Hubert Czerniuk ainsi que du parrain de l'association, Monsieur le Comte Guillaume de Louvencourt petit fils d'André Poniatowski.
Le même jour, dans la soirée à La  Coupole, il y a eu la première en France du documentaire "Sylwester" en  présence de son réalisateur monsieur Bart Verstockt et du comte Guillaume de Louvencourt, co-producteur de ce film.
Z francuskiego tłumaczyła Leokadia Komaiszko
stat4u
Wróć do spisu treści