2011 - Guillaume de Louvencourt Poniatowski

Przejdź do treści

2011

Galeria
Kraków - Łagiewniki - Oświęcim.
Guillaume i Marc złożyli wizytę w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz nawiedził Sanktuarium Miłosiedzia Bożego w Łagiewnikach.


Kościan - Poznań
20  kwietnia 2011 roku po raz trzeci hrabia Guillaume de Louvencourt  Poniatowski spotkał się z dyrektorem Domu Kultury w Kościanie Januszem  Dodotem. To co łączy tych panów to wspólna pasja i zamiłowanie do  teatru. Hrabia Guillaume de Louvencourt ukończył szkołę teatralną w  Paryżu, gdzie niegdyś kształcił się słynny francuski aktor komediowy  Louis de Funes.
Obecnie Guillaume pełni funkcję dyrektora teatru "Le Théâtre Populaire Pictave" w Saint Benoit.
21  kwietnia 2011 roku hrabia spotkał się w Urzędzie Miasta Kościana z  burmistrzem Michałem Jurgą i wiceburmistrzem Maciejem Kasprzakiem.
Oleśnica
19 kwietnia 2011 roku w ramach  Roku Francuskiego w Oleśnicy z mieszkańcami naszego miasta spotkał się  hrabia Guillame de Louvecourt Poniatowski – potomek Kazimierza  Poniatowskiego, brata ostatniego króla Polski.
Na spotkanie w oleśnickiej bibliotece przybyło ponad 200, głównie młodych osób. W pierwszej części spotkania arystokrata opowiadał o swojej rodzinie, o jej losach po III rozbiorze Polski i po zniknięciu naszej ojczyzny z mapy Europy.
Odbyła się także projekcja filmu dokumentalnego Jarosława Mańki "TRZY POGRZEBY OSTANIEGO KRÓLA RZECZPOSPOLITEJ"
Film  traktuje o nie do końca jasnych okolicznościach śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale przede wszystkim jest próbą ukazania i wytłumaczenia ogromnego zamieszania jakie towarzyszyło staraniom ściągnięcia szczątków monarchy do ojczyzny.
Po  prelekcji i kilku pytaniach od publiczności Guillame de Louvencourt Poniatowski spotkał się z dyrektorem biblioteki Anną Zasadą, a kolejnym punktem pobytu było zwiedzanie Oleśnicy pod przewodnictwem Kazimierza Bruzdewicza.
Katowice
Guillaume de Louvencourt Poniatowski wspiera działalność charytatywną Polonii francuskiej realizowaną przez stowarzyszenie „ESPOIR -NADZIEJA”, którego jest członkiem i które nawiązało współpracę z "Fundacją ISKIERKA". Hrabia przyjeżdża do Polski, by osobiście pomagać w akcjach stowarzyszania i je promować. Tym samym, zaangażował się w zbieranie środków na zakup nowej protezy dla podopiecznej "Fundacji ISKIERKA" - Magdaleny Pierzyny.
Dębica
17 kwietnia 2011 Guillaume de Louvencourt  Poniatowski reprezentując Stowarzyszenie Espoir-Nadzieja spotkał się w  Dębicy z 16 letnią dziewczyną Aleksndrą Zieja, która od młodych lat  boryka się z chorobą gronkowca złocistego. Aleksandra przeszła już 20  operacji i czekają Ją jeszcze następne. Ma o 9 cm krótszą lewą nogę.  Stowarzyszenie Espoir- Nadzieja, której Guillaume de Louvencourt  Poniatowski jest członkiem wspomogło w leczeniu Aleksandry.
Wróć do spisu treści