2015-2019 - poniatowscy.com

Guillaume de Louvencourt Poniatowski
Przejdź do treści
2019
30 listopada 2019. Spotkanie w Polskiej Bibliotece w Paryżu.
Zdjęcia - Danuta Tarnawska/Kasparian
Francja. Hénin-Beaumont 30 września 2019.
Spotkanie w polskim salonie w miejscowości Hénin-Beaumont z polską społecznością.
13 czerwiec 2019. Spotkanie w polskiej księgarni w Paryżu.
Polskie Radio 2   
Potomek króla Poniatowskiego w audycji "Rozmowy po zmroku"
Lublin
27 marca hrabia Guillaume udzielił wywiadu dla Polskiego Radia Lublin.
Lublin 2019
Guillaume  de Louvencourt Poniatowski 25 marca odwiedził   Zgromadzenie Sióstr św.  Józefa z Cluny w Lublinie, a 26 marca gościł w   telewizji TVP3 LUBLIN dla  programu "Tu i Teraz - Widzę, słucham, pytam" prowadzonego przez dziennikarkę Annę Duda - Ziętek
Leśna Podlaska. 29 marca 2019  
Spotkanie   Guillaume de Louvencourt Poniatowskiego z młodzieżą leśniańskich  szkół   zorganizowane przez pana Mariana Tomkowicza i dyrektora  Zespołu Szkół   Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego  Witosa pana Stanisława   Klekota.
LUBLIN  29 marca 2019.
Koncert charytatywny w Lublinie dla Stowarzyszenia " Pierwsza Szansa"
2018
Wilno.
Wizyta hrabiego w Wilnie na zaproszenie przyjaciela Romana Goreckiego potomka Adama Mickiewicza.
https://kurierwilenski.lt/2018/07/20/hrabia-poniatowski-obowiazkiem-arystokracji-jest-pomaganie-potomek-krolewskiego-rodu-w-wilnie/
Warszawa.
9 lipca Guillaume de Louvencourt Poniatowski przeprowadził rozmowę z prezenterką TVP Polonia Agatą Konarską w programie "Hallo Polonia"
Leśna Podlaska.
8 lipca  Guillaume  uczestniczył we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej  Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej oraz spotkał się ze społeczeństwem i  dziennikarzami.
- spotkanie zostało zorganizowane przez Ośrodek Francuski Deux- Sevres - Panią Dorotę Uryniuk i Pana Mariana Tomkowicza.
Hrabia opowiadał o swoich potomkach, którzy wyróżnili się również w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, o swojej działalności charytatywnej w Polsce.
Lublin.
7 lipca Guillaume  zawitał do Lublina i spotkał się z członkami Stowarzyszenia Rodzin i  Przyjaciół Osób Prowadzących Pogotowia Rodzinne.Omawiano nowe projekty pomocy dla Stowarzyszenia.
Hrabia Guillaume de Louvencourt otrzymał tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia.
Guillaume spotkał się także z Panem Jackiem Giszczakiem, który zajmuje się tłumaczeniem książki o rodzinie Poniatowskich napisanej przez hrabiego oraz współpracuje z hrabią w dziele pomocy dla "Stowarzyszenia Pierwsza Pomoc".
Gdańsk - Gdynia.
5 lipca Guillaume uczestniczył w inauguracji nowej wystawy Muzeum Gdańska, oraz gościł w Domu Pomocy Społecznej w Gdyni, gdzie mieszkańcy i pracownicy DPS podziękowali hrabiemu za przekazanie platformy dla osób niepełnosprawnych.
Podczas pobytu w Gdyni Guillaume de Louvencourt Poniatowski spotkał się z konsulem Francji Panem Mompert.
Paris 2018.
20 marca Guillaume de Louvencourt Poniatowski spotkał się w polskiej księgarni w Paryżu z aktorką filmową Elisabeth Duda, z którą korespondował do tej  pory za pośrednictwem portali społecznościowych, a także z ukraińską pisarką Sofiją Andruchowycz, która zaprezentowała jedną ze swoich powieści. Spotkał się także z bankierem finansowym Florence Vivien.
Guillaume rozmawiał o nowych projektach na poziomie historycznym i kulturalnym związanych z Polską
Saint Omer.
Wizyta Guillaume de Louvencourt Poniatowski w Saint Omer.  8-09-2018
Semaine Franco-Polonaise 11 listopada .2018.
Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski na uroczystościach  100 lecia odzyskania niepodległości Polski w Aulnay-sous-Bois
La ville de Dourges.
2 grudnia 2018 roku hrabia  Guillaume de Louvencourt Poniatowski brał udział w uroczystościach  związanych z obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości we  francuskim mieście Dourges i spotkał się z marszałkiem polskiego Senatu Stanisławem Karczewskim, polską delegacją oraz z lokalną francuską  Polonią.
Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji
Orléan.
Spotkanie z prezesem Paul Ciechelski -  Président de l’association franco-polonaise Loire-Vistule oraz z Rafałem Borkowskim - organizatowem wystawy w Orlean.
Chauray.
16 grudnia 2018 roku Guillaume na spotkaniu i świątecznym obiedzie z członkami Stowarzyszenia "Deux-Sevres-Pologne".
2017
Bethune
11  listopada 2017 roku Guillaume de  Louvencourt Poniatowski przybył do  miasta Bethune na północy Francji,  aby zainaugurować pierwszą polską   wystawę w której uczestniczyli Olivier  Gacquerre - Burmistrz Bethune,   Karolina Smaga, Wicekonsul RP, Henri  Dudziński, Konsul Honorowy Polski  w Pólnocnej Francji, MP Marguerite  Deprez-Audebert, były Minister  Jacques Mellick, Zastępca -profet Nicolas  Honore i kilku członków rady  miejskiej.
Saint Omer 2017.
W  sobotę 9 września br. we francuskim muzeum La Coupole odbyła się  impreza pt.: " La Coupole w barwach Polski", a zorganizowało ją  stowarzyszenie Moja Polska przy współpracy z muzeum.
Otwarcia  dokonano w obecności p. Huberta Czerniuka, konsula generalnego Ambasady   RP w Paryżu i protektora stowarzyszenia - hrabiego Guillaume de  Louvencourt, wnuka André Poniatowskiego.
Tegoż  dnia wieczorem wyświetlono w muzeum dokumentalny film « Sylwester »,  byla to premiera we Francji, której asystowali twórca filmu Bart  Verstockt oraz współrealizator hrabia Guiilaume de Louvencourt.
FR
Le Samedi 9 Septembre 2017 au musée de la Coupole en France
a eu lieu l'inauguration d'un événement appelé
"La Coupole aux couleurs de la Pologne" organisé par l'association Moja Polska
en collaboration avec le musée de La Coupole.
L'inauguration   s'est faite le matin avec la présence du Consul Général à L'ambassade de Pologne à Paris Hubert Czerniuk ainsi que du parrain de    l'association, Monsieur le Comte Guillaume de Louvencourt petit fils    d'André Poniatowski.
Le  même jour, dans la soirée à La  Coupole, il y a eu la première en  France du documentaire "Sylwester" en  présence de son réalisateur  monsieur Bart Verstockt et du comte Guillaume de Louvencourt,  co-producteur de ce film.
Z francuskiego tłumaczyła Leokadia Komaiszko.
Chênee/Liège, Belgia 2017.
Szlachetni potomkowie w Salonie Polskiej Kultury

W   piątek 22 września br. Salon Polskiej Kultury (Chênee/Liège, Belgia)   przyjmował potomka ostatniego króla Polski, hrabiego Guillaume de Louvencourt..
Tego wieczoru w Salonie zebrali się Polonusi z Walonii i Flandrii oraz chętnie wizytujący nasze kulturalne imprezy Belgowie. Ambasada  przysłała  gratulacje i życzenia  udanego popołudnia.  
Głównym punktem spotkania był film w języku polskim i francuskim pod tytułem:  Kazimierz Poniatowski, starszy brat ostatniego króla Polski i jego potomkowie’.
Trzeba wiedzieć, że Guillaume de Louvencourt  pochodzi  właśnie z tej linii rodowej Poniatowskich.
                                                                                                                                                                                                                     Leokadia  Komaiszko
Breda
Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski 23 września 2017 roku przebywał w Szkole Polonijnej im. gen. St. Maczka w Brabancji Północnej z  siedzibą w Bredzie.
Katowice
2  października 2017 roku hrabia Guillaume de  Louvencourt Poniatowski odwiedził IV LO im. gen. Stanisława Maczka w  Katowicach. Podczas spotkania uczniowie oglądali film o rodzinie  Poniatowskich oraz mieli szansę rozmowy z hrabią na temat jego korzeni i  nie tylko. Hrabia podzielił się informacjami o swojej działalności  charytatywnej oraz opowiadał o przywiązaniu do Polski, Polaków.  Największe emocje jednak towarzyszyły nam w chwilach, gdy hrabia  wspominał swojego wuja, który walczył u boku generała Stanisława Maczka i  zginął na froncie w 1944 roku. Spotkanie z niezwykłym gościem na długo  pozostanie w naszej pamięci.
2016
Warszawa
10  listopada w KINOkawiarni Stacja  Falenica w Warszawie odbyła się   projekcja filmu "Sylwester" na którą  przybył hrabia Guillaume de  Louvencourt Poniatowski.
Film  przedstawia historię Sylwestra Bardzińskiego, który był żołnierzem  1.Dywizji Pancernej. Walczył w Normandii pod dowództwem gen. Maczka.   Wyzwalał Francję, Belgię i Holandię. Nigdy już do Polski nie wrócił.   Zmarł 26.05.2015 r. Pośmiertnie w dniu 11.11.2015 przyznano mu Honorowe  Obywatelstwo miasta Sint - Gillis - Waas w Belgii.
Żagań
9 listopada Guillaume de Louvencourt Poniatowski odwiedził po raz kolejny miasto Żagań.
Swoją  wizytę w Żaganiu rozpoczął od spotkania z dyrekcją, wychowawcami i  uczniami Szkoły nr.2, którego patronem jest Generał Stanisław Maczek.
W  szkole zorganizowano międzyszkolny konkurs plastyczny dla uczniów na  wykonanie drzewa genealogicznego rodziny rodu Poniatowskich.
Następnym etapem wizyty hrabiego było spotkanie z Burmistrzem Miasta Żagania, z panem Danielem Marchewką.
Przed  prelekcją filmu "Sylwester", która odbyła się w Pałacu Książęcym,  hrabia spotkał się z generałem dywizji Jarosławem Miką i obejrzał  wystawę dedykowaną generałowi Michałowi Gutowskiemu.
2015
Normandia
Początek maja 2015 to małe tourne Guillaume po Normandii. Tutaj promował swoją nową książkę, udzielił wywiadu dla Radia Poppy. Guillaume odwiedził także grób Marie-Andre Poniatowski.
Warszawa
6 listopada 2015 roku Guillaume gościł w siedzibie fundacji L'Arche w Warszawie.
Podopieczni fundacji byli zachwyceni, iż mogą poznać osobę, która wywodzi się z tak znamienitego rodu.
7 Listopada hrabia odwiedził Mokotowskie Hospicjum Świetego Krzyża, a w Instytucie Francuskim czytał wiersze de Jacques Prévert wśród grupy dzieci.
Guillaume de Louvencourt Poniatowski
Wróć do spisu treści