2017 - Guillaume de Louvencourt Poniatowski

Przejdź do treści

2017

Galeria
Bethune 2017
11 listopada 2017 roku Guillaume de  Louvencourt Poniatowski przybył do miasta Bethune na północy Francji,  aby zainaugurować pierwszą polską  wystawę w której uczestniczyli Olivier  Gacquerre - Burmistrz Bethune,  Karolina Smaga, Wicekonsul RP, Henri  Dudziński, Konsul Honorowy Polski w Pólnocnej Francji, MP Marguerite  Deprez-Audebert, były Minister Jacques Mellick, Zastępca -profet Nicolas  Honore i kilku członków rady miejskiej.
Saint Omer 2017.
W sobotę 9 września br. we francuskim muzeum La Coupole odbyła się impreza pt.: " La Coupole w barwach Polski", a zorganizowało ją stowarzyszenie Moja Polska przy współpracy z muzeum.
Otwarcia dokonano w obecności p. Huberta Czerniuka, konsula generalnego Ambasady  RP w Paryżu i protektora stowarzyszenia - hrabiego Guillaume de Louvencourt, wnuka André Poniatowskiego.
Tegoż dnia wieczorem wyświetlono w muzeum dokumentalny film « Sylwester », byla to premiera we Francji, której asystowali twórca filmu Bart Verstockt oraz współrealizator hrabia Guiilaume de Louvencourt.
FR
Le Samedi 9 Septembre 2017 au musée de la Coupole en France
a eu lieu l'inauguration d'un événement appelé
"La Coupole aux couleurs de la Pologne" organisé par l'association Moja Polska
en collaboration avec le musée de La Coupole.
L'inauguration  s'est faite le matin avec la présence du Consul Général à L'ambassade   de Pologne à Paris Hubert Czerniuk ainsi que du parrain de   l'association, Monsieur le Comte Guillaume de Louvencourt petit fils   d'André Poniatowski.
Le même jour, dans la soirée à La  Coupole, il y a eu la première en France du documentaire "Sylwester"   en  présence de son réalisateur monsieur Bart Verstockt et du comte   Guillaume de Louvencourt, co-producteur de ce film.
Z francuskiego tłumaczyła Leokadia Komaiszko.
Chênee/Liège, Belgia 2017.
Szlachetni potomkowie w Salonie Polskiej Kultury

W  piątek 22 września br. Salon Polskiej Kultury (Chênee/Liège, Belgia)  przyjmował potomka ostatniego króla Polski, hrabiego Guillaume de  Louvencourt..
Tego  wieczoru w Salonie zebrali się Polonusi z Walonii i Flandrii oraz  chętnie wizytujący nasze kulturalne imprezy Belgowie. Ambasada przysłała  gratulacje i życzenia  udanego popołudnia.  
Głównym  punktem spotkania był film w języku polskim i francuskim pod tytułem:  ‘Kazimierz Poniatowski, starszy brat ostatniego króla Polski i jego  potomkowie’. Trzeba wiedzieć, że Guillaume de Louvencourt  pochodzi właśnie z tej linii rodowej Poniatowskich.
                                                                                                                                                                                                  Leokadia  Komaiszko


Breda 2017.
Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski 23 września 2017 roku przebywał w Szkole Polonijnej im. gen. St. Maczka w Brabancji Północnej z  siedzibą w Bredzie.
Katowice 2017
2  października 2017 roku hrabia Guillaume de  Louvencourt Poniatowski odwiedził IV LO im. gen. Stanisława Maczka w  Katowicach. Podczas spotkania uczniowie oglądali film o rodzinie  Poniatowskich oraz mieli szansę rozmowy z hrabią na temat jego korzeni i  nie tylko. Hrabia podzielił się informacjami o swojej działalności  charytatywnej oraz opowiadał o przywiązaniu do Polski, Polaków.  Największe emocje jednak towarzyszyły nam w chwilach, gdy hrabia  wspominał swojego wuja, który walczył u boku generała Stanisława Maczka i  zginął na froncie w 1944 roku. Spotkanie z niezwykłym gościem na długo  pozostanie w naszej pamięci.
Gdańsk-Gdynia-Sopot 2017
Hrabia Guillaume de Louvencourt  Poniatowski podczas swojego pobytu w Polsce w dniach od 4-6 października  zawitał do Domu Pomocy Społecznej w Gdyni oraz dwiedził Zespół Szkół  Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni. Zaprezentował film pt "Kazimierz  Poniatowski i jego potomstwo" oraz rozmawiał z uczniami klas  dwujęzycznych z językiem francuskim.
Podczas  uroczystości w Gdańsku na zaspiańskim cmentarzu ofiar hitleryzmu Guillaume de Louvencourt złożył hołd Obrońcom Poczty Polskiej w Gdańsku,  w rocznicę ich rozstrzelania - którzy bronili placówki 1.09.1939.
Uczestniczył  w koncercie charytatywnym zorganizowanym przez społeczność ZSO nr 2 w Gdyni na rzecz uczennicy chorej na białaczkę oraz absolwenta chorego na  nieoperacyjny nowotwór. Wziął udział w aukcji na rzecz chorych aby pomóc  w ich leczeniu.
Hrabia  spotkał się z dyrekcją Instytutu Filologii Romańskiej na Uniwersytecie  Gdańskim. Spotkał się z uczniami 2LO w Gdańsku oraz odwiedził groby na  francuskim cmentarzu wojskowym w Gdańsku.
Wróć do spisu treści