Moje korzenie rodzinne - Guillaume de Louvencourt Poniatowski

Przejdź do treści

Moje korzenie rodzinne

GUILLAUME DE LOUVENCORT
Jest chrześniakiem miss Jean Maxwell-Scott (zm.2005), potomkini szkockiego pisarza sir Waltera Scotta ( 1771-1832 ), która mieszkała w pałacu powieściopisarza, gdzie przyjmowała wielu gości.
Jest  kuzynem piosenkarza Marca Lavoine’a, poprzez małżeństwo z kuzynką Sarą  Poniatowski; jest tak samo skoligacony z pisarzem Gonzagą St Bris (  jeden z jego braci poślubił pannę Louvencourt ),
z królową belgijską Paolą (  pra, pra-babka Guillaume’a de Louvencourt, hrabina Fanny Le Hon,  pierwsza ambasadorka Belgii we Francji i królowa Paola pochodzą z tej  samej rodziny Mosselman du Chenoy) ;
jest również spokrewniony z perfumiarzem Ulrickiem de Warensem ( jego teściowa pochodzi z domu Louvencourt ).

RODZINA PONIATOWSKICH
Rodzina wywodzi się w pierwszej linii z Książęcego Rodu Sasów. Na jego czele stał Ludolf, książe  Saksonii (843-863). Można znaleźć w jej korzeniach licznych władców (od   czasów najdawniejszych) : Henryk I Ptasznik,
król    Niemiec (876-936), Lutgarda małżonka Ludwika II króla Wschodniej    Francji (zm. 885), Otton Wielki, władca Niemiec (936-973) Gizela,    małżonka Stefana, króla Węgier (zm. 1033) Henryk Święty,
władca    Niemiec (995-1024), Guido II Wielki, władca Guastalli i Monte    Chiarugulo (1373-1439) i Stanisław August Poniatowski, król Polski    (1732-1798).

RODZINA DE LOUVENCOURT
Rodzina ta jest uważana za jedną z najstarszych we Francji (korzenie sięgają roku 981). Wywodzi się z Pikardii,
a  jej członkowie brali udział w trzech wyprawach krzyżowych. Rodzina ma  również swoją świętą : Marie-Joachim-Elisabeth de Louvencourt  (1747-1778), fundatorkę zgromadzenia sióstr Świętych Serc Jezusa i Marii   
w Amiens.
Książę Andre Poniatowski
Andrzej   Poniatowski jest pradziadkiem Guillaume’a de Louvencourt. Po wspaniałej  wojskowej karierze, która zakończy się wcześniej niż było przewidziane (nie ma łatwego życia, jako zwolennik i przyjaciel generała Boulengera) i po równie wspaniałych osiągnięciach jako dżokej, Andrzej Poniatowski oddaje się interesom. Najpierw, jako uczeń   barona Ephrussy’ego, właściciela słynnej willi Ephrussi w Saint-Jean Cap Ferrat. Z jego ramienia podejmie ważne  przedsięwzięcia w Rosji i w  Afryce Południowej, a potem w Stanach  Zjednoczonych, gdzie stanie się poważnym człowiekiem interesów. Wraz z dwoma amerykańskimi  finansistami  funduje Sierra Railway, linię kolejową w Kalifornii, która  będzie w  przyszłości miejscem w akcji  filmów Johna Wayne’a i Clinta  Eastwooda.  
Co więcej w celu uczczenia  tej słynnej linii, Amerykanie  stworzą  gigantyczny park atrakcji  (Railwtown 1897).  
Książe Andrzej  funduje  następnie przedsiębiorstwo hydroelektryczne, a potem tor  wyścigowy w  San Francisco i inicjuje  wiele innych przedsięwzięć. Nie  tylko świat  interesów pasjonuje księcia. Środowisko artystyczne  również. Podczas  całego swojego życia będzie otoczony słynnymi  artystami i pisarzami  jego epoki (Alphonse Allais, Mallarme,…). To właśnie dla nich stworzy francusko-amerykańskie czasopismo, które da im możliwość wypowiedzi we  Francji i za Atlantykiem, a w konsekwencji posłuży zwiększeniu ich popularności. Czasopismo, którego pierwsze  egzemplarze zostały wysłane  do prezydentów Francji i Ameryki, jak i na dwory władców w Europie,  zakończy swoją fantastyczną przygodę po  trzecim numerze, a to z powodu  straty zbyt wielu pieniędzy na pokrycie  jego sfinansowania. Książę Poniatowski będzie długo wspominany jako  mecenas kompozytora Claude’a  Debussy’ego. Tenże, napisał do pradziadka  Guillaume’a de Louvencourt  najdłuższy w jego historii list. Książę był również świadkiem na ślubie  Saszy Guitry’ego i Genevieve de Serreville. Książę Andrzej Poniatowski  i jego małżonka Elysabeth z  rodu Sperry ( ucząca się zresztą  francuskiego pod okiem poety  Stephane’a Mallarme’go) mieli czterech  synów: Stanisława (dziadka Sary  Poniatowskiej, małżonki francuskiego  piosenkarza Marca Lavoine’a),  Kazimierza (ojca dawnego Ministra Spraw  Wewnętrznych w rządzie  Valery’ego Giscarda d’Estaing), Andrzeja  (dziadka  Guillaume’a de  Louvencourt) i Jana (jego rodową gałąź  jest zaszczepiona od drugiej  wojny światowej w Meksyku;  jest on ojcem Eleny  Poniatowskiej, dzisiaj  jednej z najsłynniejszych meksykańskich pisarek).
Oto krótki  film z  Andre Poniatowskim - archiwum.
                                                                                             

Książę Marie Andre Poniatowski.
 Książę Marie- Andre zgłosił się na ochotnika do pierwszej  dywizji  pancernej generała Maczka podczas II wojny światowej. Był porucznikiem  pełniąc funkcję dowódcy czołgu. Wśród żołnierzy nie życzył  sobie  specjalnego traktowania ze  względu na pochodzenie. Zginął 22  stycznia  1945 roku w Saint Philips w Holandii z rąk niemieckich  żołnierzy.
Weteran  Sylwester Bardziński zeznał podczas obchodów 65 lecia wyzwolenia   Normandii na  polskim cmentarzu wojskowym w Grainville-Langannerie we   Francji w 2009  roku, mówiąć o Poniatowskim "porucznik książę   Maria-Andre Poniatowski wykazywał się zawsze swoją prostotą i   koleźeństwem wsród żołnierzy".
Książę  Poniatowski nie został pochowany w Holandii, ale na cmentarzu w  Merksplas (Belgia). Później został pochowany wraz z rodziną we Francji  na cmentarzu katolickim w Mont-Notre-Dame (departament L' Aisne) .
W  dniu 20 marca 2008 roku odsłonięto pamiątkowy kamień w tekście  napisano: "Z nim padł podczas niemieckiego ataku w nocy z 22 na 23  stycznia 1945:  Książę Marie Andrzej Poniatowski, Bronisław Pawalka,  Bolesław Podedworny, Percy Thomas Baugh, Eric Franciszka Bell, Charles  Mills. "


Książę Joseph Poniatowski.
Kompozytor operowy. Ministre de Toscane à Londres et Paris en 1848. Sénateur de l’Empire Français en 1855.  (1816-1873).
Poniatowscy w Meksyku.
Księżniczka Elena Poniatowska - meksykańska pisarka i dziennikarka polskiego  pochodzenia.

Wróć do spisu treści