Moje korzenie - Guillaume de Louvencourt Poniatowski

Przejdź do treści

Moje korzenie

MOJE KORZENIE.

GUILLAUME DE LOUVENCORT
Jest chrześniakiem miss Jean Maxwell-Scott (zm.2005), potomkini szkockiego pisarza sir Waltera Scotta ( 1771-1832 ), która mieszkała w pałacu powieściopisarza, gdzie przyjmowała wielu gości.
Jest kuzynem piosenkarza Marca Lavoine’a, poprzez małżeństwo z kuzynką Sarą Poniatowski; jest tak samo skoligacony z pisarzem Gonzagą St Bris ( jeden z jego braci poślubił pannę Louvencourt ),
z królową belgijską Paolą ( pra, pra-babka Guillaume’a de Louvencourt, hrabina Fanny Le Hon, pierwsza ambasadorka Belgii we Francji i królowa Paola pochodzą z tej samej rodziny Mosselman du Chenoy) ;
jest również spokrewniony z perfumiarzem Ulrickiem de Warensem ( jego teściowa pochodzi z domu Louvencourt ).

RODZINA PONIATOWSKICH
Rodzina wywodzi się w pierwszej linii z Książęcego Rodu Sasów. Na jego czele stał Ludolf, książe  Saksonii (843-863). Można znaleźć w jej korzeniach licznych władców (od   czasów najdawniejszych) : Henryk I Ptasznik,
król   Niemiec (876-936), Lutgarda małżonka Ludwika II króla Wschodniej   Francji (zm. 885), Otton Wielki, władca Niemiec (936-973) Gizela,   małżonka Stefana, króla Węgier (zm. 1033) Henryk Święty,
władca   Niemiec (995-1024), Guido II Wielki, władca Guastalli i Monte   Chiarugulo (1373-1439) i Stanisław August Poniatowski, król Polski   (1732-1798).

RODZINA DE LOUVENCOURT
Rodzina ta jest uważana za jedną z najstarszych we Francji (korzenie sięgają roku 981). Wywodzi się z Pikardii,
a jej członkowie brali udział w trzech wyprawach krzyżowych. Rodzina ma również swoją świętą : Marie-Joachim-Elisabeth de Louvencourt (1747-1778), fundatorkę zgromadzenia sióstr Świętych Serc Jezusa i Marii  
w Amiens.
Galeria


Książę Andre Poniatowski
Andrzej  Poniatowski jest pradziadkiem Guillaume’a de Louvencourt. Po  wspaniałej  wojskowej karierze, która zakończy się wcześniej niż było   przewidziane (nie ma łatwego życia, jako zwolennik i przyjaciel   generała Boulengera) i po równie wspaniałych osiągnięciach jako   dżokej, Andrzej Poniatowski oddaje się interesom. Najpierw, jako uczeń  barona Ephrussy’ego, właściciela słynnej willi Ephrussi w Saint-Jean  Cap Ferrat.  Z jego ramienia podejmie ważne  przedsięwzięcia w Rosji i w  Afryce Południowej, a potem w Stanach  Zjednoczonych, gdzie stanie się  poważnym człowiekiem interesów. Wraz z dwoma amerykańskimi finansistami  funduje Sierra Railway, linię kolejową w Kalifornii, która będzie w  przyszłości miejscem w akcji  filmów Johna Wayne’a i Clinta Eastwooda.  Co więcej w celu uczczenia  tej słynnej linii, Amerykanie stworzą  gigantyczny park atrakcji  (Railwtown 1897).  Książe Andrzej funduje  następnie przedsiębiorstwo hydroelektryczne, a potem tor wyścigowy w  San Francisco i inicjuje  wiele innych przedsięwzięć. Nie tylko świat  interesów pasjonuje księcia. Środowisko artystyczne również. Podczas  całego swojego życia będzie otoczony słynnymi artystami i pisarzami  jego epoki (Alphonse Allais, Mallarme,…). To właśnie dla nich stworzy   francusko-amerykańskie czasopismo, które da im możliwość wypowiedzi we  Francji i za Atlantykiem, a w konsekwencji   posłuży zwiększeniu ich  popularności. Czasopismo, którego pierwsze egzemplarze zostały wysłane  do prezydentów Francji i Ameryki, jak i na dwory władców w Europie,  zakończy swoją fantastyczną przygodę po trzecim numerze, a to z powodu  straty zbyt wielu pieniędzy na pokrycie jego sfinansowania. Książę  Poniatowski będzie długo wspominany jako mecenas kompozytora Claude’a  Debussy’ego. Tenże, napisał do pradziadka Guillaume’a de Louvencourt  najdłuższy w jego historii list. Książę był również świadkiem na ślubie  Saszy Guitry’ego i Genevieve de  Serreville. Książę Andrzej Poniatowski  i jego małżonka Elysabeth z rodu Sperry ( ucząca się zresztą  francuskiego pod okiem poety Stephane’a Mallarme’go) mieli czterech  synów: Stanisława (dziadka Sary Poniatowskiej, małżonki francuskiego  piosenkarza Marca Lavoine’a), Kazimierza (ojca dawnego Ministra Spraw  Wewnętrznych w rządzie Valery’ego Giscarda d’Estaing),   Andrzeja  (dziadka  Guillaume’a de Louvencourt) i Jana (jego rodową gałąź  jest   zaszczepiona od drugiej wojny światowej w Meksyku; jest on ojcem Eleny  Poniatowskiej, dzisiaj jednej z najsłynniejszych meksykańskich pisarek). Oto krótki  film z Andre Poniatowskim - archiwum.
                                                                                                                                 
Książę Marie Andre Poniatowski.
Książę Marie- Andre zgłosił się na ochotnika do pierwszej  dywizji pancernej generała Maczka podczas II wojny światowej. Był porucznikiem pełniąc funkcję dowódcy czołgu. Wśród żołnierzy nie życzył  sobie specjalnego traktowania ze  względu na pochodzenie. Zginął 22  stycznia 1945 roku w Saint Philips w Holandii z rąk niemieckich  żołnierzy.
Weteran Sylwester Bardziński zeznał podczas obchodów 65 lecia wyzwolenia  Normandii na  polskim cmentarzu wojskowym w Grainville-Langannerie we  Francji w 2009  roku, mówiąć o Poniatowskim "porucznik książę  Maria-Andre Poniatowski wykazywał się zawsze swoją prostotą i  koleźeństwem wsród żołnierzy".
Książę Poniatowski nie został pochowany w Holandii, ale na cmentarzu w Merksplas (Belgia). Później został pochowany wraz z rodziną we Francji na cmentarzu katolickim w Mont-Notre-Dame (departament L' Aisne) .
W dniu 20 marca 2008 roku odsłonięto pamiątkowy kamień w tekście napisano: "Z nim padł podczas niemieckiego ataku w nocy z 22 na 23 stycznia 1945:  Książę Marie Andrzej Poniatowski, Bronisław Pawalka, Bolesław Podedworny, Percy Thomas Baugh, Eric Franciszka Bell, Charles Mills. "


Książę Joseph Poniatowski.
Kompozytor operowy. Ministre de Toscane à Londres et Paris en 1848. Sénateur de l’Empire Français en 1855.  (1816-1873).
Poniatowscy w Meksyku.
Księżniczka Elena Poniatowska - meksykańska pisarka i dziennikarka polskiego  pochodzenia.

Wróć do spisu treści