2006-2009 - poniatowscy.com

Clothes
Przejdź do treści
2009
Holandia
2008
Warszawa
Guillaume de Louvencourt Poniatowski wraz ze swoją siostrą Claire gościli w Warszawie, gdzie zwiedzili Zamek Królewski, gościli w Hotelu Bristol.
16 kwietnia w Hotelu Campanile udzielił wywiadu dla gazety ‘ Les Echos Pologne’.
Oleśnica
14 kwietnia 2008 roku Guillaume de Louvencourt Poniatowski gościł w Oleśnicy. Spotkał się z uczniami II Liceum Ogólnokształconcego i uczestniczył w lekcji prowadzonej pod okiem nauczycielki Beaty Latusek. W MOKiS Guillaume wygłosił konferencję i przedstawił barwną prezentację poświęconą geanologii rodu Poniatowskich. Zwiedził Bazylikę, starówkę oraz spotkał się w ratuszu z burmistrzem Janem Bronś i władzami miasta.
Góra / k Jarocina
W niedzielę, 13 kwietnia 2008   roku, Guillaume de Louvencourt gościł na terenie powiatu jarocińskiego.  Hrabia spotkał się z dziećmi z Domu Dziecka w Górze, które w ubiegłym   roku przebywały na wakacjach we Francji. Guillaume de Louvencourt jest członkiem charytatywnego stowarzyszenia „Espoir - Nadzieja”, którego   celem jest pomoc dzieciom z biednych rodzin w Polsce lub dzieciom z domów dziecka. Sierociniec w Górze jest jedną z sześciu placówek   objętych opieką przez francusko-polskich przyjaciół.
Poza przekazywaniem darów z odzieżą, obuwiem i zabawkami przedstawiciele stowarzyszenia zgotowali dzieciom z Góry niespodziankę zapraszając je na wakacje do Francji. W lipcu ubiegłego roku „maluchy” wyjechały do   miejscowości Roche La Moliere, gdzie mieszkały w rodzinach polonijnych, biorąc udział w wielu atrakcyjnych „wypadach”. Gdyby nie organizacja „Espoir – Nadzieja” dzieci nigdy nie miałyby okazji na taki wyjazd i być może nigdy nie zobaczyłyby jak żyje się we Francji, jakie tam panują  zwyczaje - mówi dyrektor Domu Dziecka w Górze Eugeniusz Urbański.
Spektakl Teatru 112
12  Kwietnia na scenie Teatru 112   odbyła się premiera sztuki „Książę  Andrzej Poniatowski” zrealizowanej na podstawie biografii opracowanej  przez Guillaume de Louvencourt –  prawnuka księcia, który wraz z siostrą  Claire był obecny na premierze.
Dlatego  też, jak powiedział Janusz Dodot – scenarzysta i reżyser spektaklu,  była to premiera oczekiwana, ale też trudna. Trudna, bo wszystkim,    którzy ją przygotowywali zależało na tym, żeby sztuka była zrozumiała i   dla polskiego, i dla francuskiego widza.
Aby  to osiągnąć, zrezygnowano z dialogów. Całkowicie zawierzono obrazowi i  muzyce. Poszczególne sceny widowiska następują po sobie jak przebłyski  pamięci. Nie mają one na celu prostego przedstawienia biografii   bohatera. Ukazują głównie pasje, marzenia i emocje księcia  Poniatowskiego, jego relacje z ludźmi i te momenty życia, które  ukształtowały jego osobowość. Wszystko jest tutaj opowiadane prostymi  środkami, a jednocześnie bardzo wyraziste. Twórcom spektaklu udało się  stworzyć niepowtarzalny nastrój. I właśnie on jest jego największą  wartością, bo zbliża widza do czegoś, co wydaje się bardzo odległe.
-  "To było dla mnie wielkie przeżycie. Dla mnie i mojej siostry, która  miała łzy w oczach oglądając przedstawienie. To bardzo poetycki spektakl"  – mówił po premierze Guillaume de Louvencourt.

Kraków
Kraków, Katedra Wawelska - Guillaume składa wiązankę kwiatów na sarkofagu swojego przodka Księcia Józefa Poniatowskiego.
Gospodarzem wizyty na Wawelu był proboszcz katedry, prałat Zdzisław Sochacki, a księciu towarzyszyli również członkowie Związku Monarchistów "Cracovia" oraz 8 Pułku Ułanów ks. .Józefa Poniatowskiego.
W Krakowie, poza wizytą na Wawelu, hrabia de Louvencourt spotkał się z prezesem oddziału polskiej Akademii Nauk, prof. dr Jerzym Haberem oraz udzielił wywiadu dla telewizji TVN Discovery Historia, który został wykorzystany w filmie reżysera Jarosława Mańki " Trzy pogrzeby ostatniego króla Rzeczpospolitej".
Holandia
Guiilaume de Louvencourt Poniatowski przebywał w Holandii na uroczystym otwarciu pomnika ku pamięci żołnierzy polskich i innych narodowości, którzy ponieśli śmierć 22 – 23 styczeń 1945 roku w st Philipsland. Syn dziadka Guillaume, Maria Andrzej Poniatowski w 1940 uciekł z Francji na rybackim statku, aby dostać się do Anglii. Zaciągnął się do polskiej armii, ze względu na wielką miłość do tego kraju i walczył w Pancernej Dywizji Generała Maczka. Zginął na półwyspie St. Philipsland w Holandii, postrzelony w głowę w wieku 23 lat..
2006
Kościan
Druga konferencja miała miejsce kilka dni później, w Kościanie koło   Poznania, gdzie została zorganizowana przez Janusza Dodota, dyrektora  Teatru 112
i Tomasza Przybysza, przyjaciela hrabiego Guillaume de  Louvencourt Poniatowskiego
Guillaume de Louvencourt Poniatowski
Wróć do spisu treści