2019
30 listopada 2019. Spotkanie w Polskiej Bibliotece w Paryżu.
Zdjęcia - Danuta Tarnawska/Kasparian.
Francja. Hénin-Beaumont 30 września 2019.
Spotkanie w polskim salonie w miejscowości Hénin-Beaumont z polską społecznością.
13 czerwiec 2019. Spotkanie w polskiej księgarni w Paryżu.
Lublin
27 marca hrabia Guillaume udzielił wywiadu dla Polskiego Radia Lublin.
Lublin 2019
Guillaume de Louvencourt Poniatowski 25 marca odwiedził Zgromadzenie Sióstr św. Józefa z Cluny w Lublinie, a 26 marca gościł w telewizji TVP3 LUBLIN dla programu "Tu i Teraz - Widzę, słucham, pytam" prowadzonego przez dziennikarkę Annę Duda - Ziętek.
Leśna Podlaska. 29 marca 2019
Spotkanie Guillaume de Louvencourt Poniatowskiego z młodzieżą leśniańskich szkół zorganizowane przez pana Mariana Tomkowicza i dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa pana Stanisława Klekota.
LUBLIN 29 marca 2019.
Koncert charytatywny w Lublinie dla Stowarzyszenia " Pierwsza Szansa".
2018
Wilno.
Wizyta hrabiego w Wilnie na zaproszenie przyjaciela Romana Goreckiego potomka Adama Mickiewicza.
https://kurierwilenski.lt/2018/07/20/hrabia-poniatowski-obowiazkiem-arystokracji-jest-pomaganie-potomek-krolewskiego-rodu-w-wilnie/
Warszawa.
9 lipca Guillaume de Louvencourt Poniatowski przeprowadził rozmowę z prezenterką TVP Polonia Agatą Konarską w programie "Hallo Polonia" .
Leśna Podlaska.
8 lipca Guillaume uczestniczył we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej oraz spotkał się ze społeczeństwem i dziennikarzami.
- spotkanie zostało zorganizowane przez Ośrodek Francuski Deux- Sevres - Panią Dorotę Uryniuk i Pana Mariana Tomkowicza.
Hrabia opowiadał o swoich potomkach, którzy wyróżnili się również w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, o swojej działalności charytatywnej w Polsce.
Lublin.
7 lipca Guillaume zawitał do Lublina i spotkał się z członkami Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Prowadzących Pogotowia Rodzinne.Omawiano nowe projekty pomocy dla Stowarzyszenia.
Hrabia Guillaume de Louvencourt otrzymał tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia.
Guillaume spotkał się także z Panem Jackiem Giszczakiem, który zajmuje się tłumaczeniem książki o rodzinie Poniatowskich napisanej przez hrabiego oraz współpracuje z hrabią w dziele pomocy dla "Stowarzyszenia Pierwsza Pomoc".
Gdańsk - Gdynia.
5 lipca Guillaume uczestniczył w inauguracji nowej wystawy Muzeum Gdańska, oraz gościł w Domu Pomocy Społecznej w Gdyni, gdzie mieszkańcy i pracownicy DPS podziękowali hrabiemu za przekazanie platformy dla osób niepełnosprawnych.
Podczas pobytu w Gdyni Guillaume de Louvencourt Poniatowski spotkał się z konsulem Francji Panem Mompert.
Paris 2018.
20 marca Guillaume de Louvencourt Poniatowski spotkał się w polskiej księgarni w Paryżu z aktorką filmową Elisabeth Duda, z którą korespondował do tej pory za pośrednictwem portali społecznościowych, a także z ukraińską pisarką Sofiją Andruchowycz, która zaprezentowała jedną ze swoich powieści. Spotkał się także z bankierem finansowym Florence Vivien.
Guillaume rozmawiał o nowych projektach na poziomie historycznym i kulturalnym związanych z Polską.
O szczegółach poinformujemy wkrótce...
Saint Omer.
Wizyta Guillaume de Louvencourt Poniatowski w Saint Omer. 8-09-2018.
Semaine Franco-Polonaise 11 listopada .2018.
Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski na uroczystościach 100 lecia odzyskania niepodległości Polski w Aulnay-sous-Bois
La ville de Dourges.
2 grudnia 2018 roku hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski brał udział w uroczystościach związanych z obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości we francuskim mieście Dourges i spotkał się z marszałkiem polskiego Senatu Stanisławem Karczewskim, polską delegacją oraz z lokalną francuską Polonią.
Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji.
Orléan.
Spotkanie z prezesem Paul Ciechelski - Président de l’association franco-polonaise Loire-Vistule oraz z Rafałem Borkowskim - organizatowem wystawy w Orlean.
Chauray.
16 grudnia 2018 roku Guillaume na spotkaniu i świątecznym obiedzie z członkami Stowarzyszenia "Deux-Sevres-Pologne".
2017
Bethune
11 listopada 2017 roku Guillaume de Louvencourt Poniatowski przybył do miasta Bethune na północy Francji, aby zainaugurować pierwszą polską wystawę w której uczestniczyli Olivier Gacquerre - Burmistrz Bethune, Karolina Smaga, Wicekonsul RP, Henri Dudziński, Konsul Honorowy Polski w Pólnocnej Francji, MP Marguerite Deprez-Audebert, były Minister Jacques Mellick, Zastępca -profet Nicolas Honore i kilku członków rady miejskiej.
Saint Omer 2017.
W sobotę 9 września br. we francuskim muzeum La Coupole odbyła się impreza pt.: " La Coupole w barwach Polski", a zorganizowało ją stowarzyszenie Moja Polska przy współpracy z muzeum.
Otwarcia dokonano w obecności p. Huberta Czerniuka, konsula generalnego Ambasady RP w Paryżu i protektora stowarzyszenia - hrabiego Guillaume de Louvencourt, wnuka André Poniatowskiego.
Tegoż dnia wieczorem wyświetlono w muzeum dokumentalny film « Sylwester », byla to premiera we Francji, której asystowali twórca filmu Bart Verstockt oraz współrealizator hrabia Guiilaume de Louvencourt.
FR
Le Samedi 9 Septembre 2017 au musée de la Coupole en France
a eu lieu l'inauguration d'un événement appelé
"La Coupole aux couleurs de la Pologne" organisé par l'association Moja Polska
en collaboration avec le musée de La Coupole.
L'inauguration s'est faite le matin avec la présence du Consul Général à L'ambassade de Pologne à Paris Hubert Czerniuk ainsi que du parrain de l'association, Monsieur le Comte Guillaume de Louvencourt petit fils d'André Poniatowski.
Le même jour, dans la soirée à La Coupole, il y a eu la première en France du documentaire "Sylwester" en présence de son réalisateur monsieur Bart Verstockt et du comte Guillaume de Louvencourt, co-producteur de ce film.
Le même jour, dans la soirée à La Coupole, il y a eu la première en France du documentaire "Sylwester" en présence de son réalisateur monsieur Bart Verstockt et du comte Guillaume de Louvencourt, co-producteur de ce film.
Z francuskiego tłumaczyła Leokadia Komaiszko.
Chênee/Liège, Belgia 2017.
Szlachetni potomkowie w Salonie Polskiej Kultury
W piątek 22 września br. Salon Polskiej Kultury (Chênee/Liège, Belgia) przyjmował potomka ostatniego króla Polski, hrabiego Guillaume de Louvencourt..
Tego wieczoru w Salonie zebrali się Polonusi z Walonii i Flandrii oraz chętnie wizytujący nasze kulturalne imprezy Belgowie. Ambasada przysłała gratulacje i życzenia udanego popołudnia.
Głównym punktem spotkania był film w języku polskim i francuskim pod tytułem: ‘Kazimierz Poniatowski, starszy brat ostatniego króla Polski i jego potomkowie’. Trzeba wiedzieć, że Guillaume de Louvencourt pochodzi właśnie z tej linii rodowej Poniatowskich.
Leokadia Komaiszko
Breda
Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski 23 września 2017 roku przebywał w Szkole Polonijnej im. gen. St. Maczka w Brabancji Północnej z siedzibą w Bredzie.
Katowice
2 października 2017 roku hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski odwiedził IV LO im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach. Podczas spotkania uczniowie oglądali film o rodzinie Poniatowskich oraz mieli szansę rozmowy z hrabią na temat jego korzeni i nie tylko. Hrabia podzielił się informacjami o swojej działalności charytatywnej oraz opowiadał o przywiązaniu do Polski, Polaków. Największe emocje jednak towarzyszyły nam w chwilach, gdy hrabia wspominał swojego wuja, który walczył u boku generała Stanisława Maczka i zginął na froncie w 1944 roku. Spotkanie z niezwykłym gościem na długo pozostanie w naszej pamięci.
2016
Warszawa
10 listopada w KINOkawiarni Stacja Falenica w Warszawie odbyła się projekcja filmu "Sylwester" na którą przybył hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski.
Film przedstawia historię Sylwestra Bardzińskiego, który był żołnierzem 1.Dywizji Pancernej. Walczył w Normandii pod dowództwem gen. Maczka. Wyzwalał Francję, Belgię i Holandię. Nigdy już do Polski nie wrócił. Zmarł 26.05.2015 r. Pośmiertnie w dniu 11.11.2015 przyznano mu Honorowe Obywatelstwo miasta Sint - Gillis - Waas w Belgii.
Żagań
9 listopada Guillaume de Louvencourt Poniatowski odwiedził po raz kolejny miasto Żagań.
Swoją wizytę w Żaganiu rozpoczął od spotkania z dyrekcją, wychowawcami i uczniami Szkoły nr.2, którego patronem jest Generał Stanisław Maczek.
W szkole zorganizowano międzyszkolny konkurs plastyczny dla uczniów na wykonanie drzewa genealogicznego rodziny rodu Poniatowskich.
Następnym etapem wizyty hrabiego było spotkanie z Burmistrzem Miasta Żagania, z panem Danielem Marchewką.
Przed prelekcją filmu "Sylwester", która odbyła się w Pałacu Książęcym, hrabia spotkał się z generałem dywizji Jarosławem Miką i obejrzał wystawę dedykowaną generałowi Michałowi Gutowskiemu.
2015
Warszawa
6 listopada 2015 roku Guillaume gościł w siedzibie fundacji L'Arche w Warszawie.
Podopieczni fundacji byli zachwyceni, iż mogą poznać osobę, która wywodzi się z tak znamienitego rodu.
7 Listopada hrabia odwiedził Mokotowskie Hospicjum Świetego Krzyża, a w Instytucie Francuskim czytał wiersze de Jacques Prévert wśród grupy dzieci.
Normandia
Początek maja 2015 to małe tourne Guillaume po Normandii. Tutaj promował swoją nową książkę, udzielił wywiadu dla Radia Poppy. Guillaume odwiedził także grób Marie-Andre Poniatowski.
2014
Żagań
20 października 2014 r. podczas swej krótkiej wizyty w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, Guillaume de Louvencourt Poniatowski spotkał się z generałem dywizji Jarosławem Mika.
Następnie odwiedził salę tradycji Czarnej Dywizji, gdzie spotkał się z prezesem FOPP gen. bryg.rez. Zbigniewem Szurą i Waldemarem Kotula, kustoszem pancerniackiego muzeum. W dalszej części swojego pobytu poznał dzieje obozów jenieckich w Żaganiu przedstawione przez Marka Łazarza.
Premiera Filmu "Sylwester"
Sylwester Bardziński był żołnierzem 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Pod dowództwem gen. Stanisława Maczka walczył w Normandii, wyzwalał Francję, Belgię i Holandię.
Sylwester Bardziński pośmiertnie otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sint-Gillis-Waas.
Kościan - Poznań
Guillaume de Louvencourt Poniatowski uczestniczył we Mszy w parafii św. Brata Alberta w Kościanie za śp. brata jego matki Marie-Andre Poniatowskiego, który zginął w walkach podczas II wojny światowej. Odwiedził także Poznań.
2013
Koncert Fundacji "Iskierka"
7 grudnia 2013 roku Guillaume de Louvencourt Poniatowski był na Koncercie Fundacji Iskierka i odebrał statuetkę Przyjaciela Fundacji ISKIERKA. Najważniejszym bohaterem wieczoru była DZIECIĘCA ORKIESTRA ONKOLOGICZNA.
Więcej informacji na stronie:
Oleśnica
Zdjęcia za pośrednictwem portalu oleśnica.pl
Premiera Filmu "Zwiastun"
5 marca 2013 roku hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski uczestniczył w premierowym pokazie filmu
" Kierunek Szczęście - Zwiastun" w Kinoteatrze " Rialto" w Katowicach.
W wolnym czasie Guillaume zwiedził Tyskie Browary i miasto Katowice. Uczestniczył także w spotkaniu w Fundacji "Iskierka".
Normandia
2011
Kraków - Łagiewniki - Oświęcim.
Guillaume i Marc złożyli wizytę w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz nawiedził Sanktuarium Miłosiedzia Bożego w Łagiewnikach.
Kościan - Poznań
20 kwietnia 2011 roku po raz trzeci hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski spotkał się z dyrektorem Domu Kultury w Kościanie Januszem Dodotem. To co łączy tych panów to wspólna pasja i zamiłowanie do teatru. Hrabia Guillaume de Louvencourt ukończył szkołę teatralną w Paryżu, gdzie niegdyś kształcił się słynny francuski aktor komediowy Louis de Funes.
Obecnie Guillaume pełni funkcję dyrektora teatru "Le Théâtre Populaire Pictave" w Saint Benoit.
21 kwietnia 2011 roku hrabia spotkał się w Urzędzie Miasta Kościana z burmistrzem Michałem Jurgą i wiceburmistrzem Maciejem Kasprzakiem.
Oleśnica
19 kwietnia 2011 roku w ramach Roku Francuskiego w Oleśnicy z mieszkańcami naszego miasta spotkał się hrabia Guillame de Louvecourt Poniatowski – potomek Kazimierza Poniatowskiego, brata ostatniego króla Polski.
Na spotkanie w oleśnickiej bibliotece przybyło ponad 200, głównie młodych osób. W pierwszej części spotkania arystokrata opowiadał o swojej rodzinie, o jej losach po III rozbiorze Polski i po zniknięciu naszej ojczyzny z mapy Europy.
Odbyła się także projekcja filmu dokumentalnego Jarosława Mańki "TRZY POGRZEBY OSTANIEGO KRÓLA RZECZPOSPOLITEJ"
Film traktuje o nie do końca jasnych okolicznościach śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale przede wszystkim jest próbą ukazania i wytłumaczenia ogromnego zamieszania jakie towarzyszyło staraniom ściągnięcia szczątków monarchy do ojczyzny.
Po prelekcji i kilku pytaniach od publiczności Guillame de Louvencourt Poniatowski spotkał się z dyrektorem biblioteki Anną Zasadą, a kolejnym punktem pobytu było zwiedzanie Oleśnicy pod przewodnictwem Kazimierza Bruzdewicza.
Katowice
Guillaume de Louvencourt Poniatowski wspiera działalność charytatywną Polonii francuskiej realizowaną przez stowarzyszenie „ESPOIR -NADZIEJA”, którego jest członkiem i które nawiązało współpracę z "Fundacją ISKIERKA". Hrabia przyjeżdża do Polski, by osobiście pomagać w akcjach stowarzyszania i je promować. Tym samym, zaangażował się w zbieranie środków na zakup nowej protezy dla podopiecznej "Fundacji ISKIERKA" - Magdaleny Pierzyny.
Dębica
17 kwietnia 2011 Guillaume de Louvencourt Poniatowski reprezentując Stowarzyszenie Espoir-Nadzieja spotkał się w Dębicy z 16 letnią dziewczyną Aleksndrą Zieja, która od młodych lat boryka się z chorobą gronkowca złocistego. Aleksandra przeszła już 20 operacji i czekają Ją jeszcze następne. Ma o 9 cm krótszą lewą nogę. Stowarzyszenie Espoir- Nadzieja, której Guillaume de Louvencourt Poniatowski jest członkiem wspomogło w leczeniu Aleksandry.